Víno, které Vás okouzlí

26.říjen 2012 16:10

V posledních letech se dostalo pití vína do módy a dokonce i bezdomovci na nádražích přestali pít krabicové značky a pořídili si vývrtky. Vybrat správné víno je samozřejmě velké umění a dokázat je vychutnat je umění ještě větší. Existuje nicméně svět, kde se takzvaným milovníkům vína smějí – chcete se také napít?

 

Nejdražší bílé víno – 1811 Château d’Yquem – USD 118 000

Rok 1811 proslul jako ‚rok komety‘, protože tehdy nebe křižovala jasně viditelná Flaugerguesova kometa a vinaři s jistou dávkou pověrčivosti vždycky přisuzovali dobré vlastnosti vínům, vzniklým při takových příležitostech. Je sice pravda, že většině bílých vín dozrávání nesvědčí, ale sladké víno z Château d’Yquem je známé tím, že je můžete skladovat téměř věčně a neztratí na kvalitě. Za to vděčí jedinečnému mikroklimatu, které na kopcích kolem slavného statku panuje.

Víno téhož ročníku bylo otevřeno pouze třikrát v dějinách a pokaždé obdrželo pět hvězdiček. Láhev koupil milovník vína a sběratel Christian Vanneque, bývalý hlavní someliér pařížské restaurace La Tour d’Argent. Víno je nyní k mání v jeho restauraci SIP Sunset Grill na indonéském Bali.

 

Nejdražší červené víno – 1787 Château Ladíte – USD 160 000

Nejdražší láhev červeného vína se prodala v prosinci roku 1985 v aukční síni Christie’s – za vysokou cenu může částečně i příběh, který se k ní váže; mělo totiž jít o víno, jehož původním majitelem byl Thomas Jefferson. To nebylo nikdy potvrzeno, nicméně pravda je taková, že se červené víno neprodalo nikdy dráž.

Château Lafite je samo o sobě skvělé víno a pojí se k němu úžasná historie, během níž se stalo vínem králů a dalších pomazaných hlav a nakonec skončilo v rukou rodu Rothschildů. Celkově jde o jednu z nejdražších značek v celém vinařském světě, ovšem pravda je taková, že jako dlouhodobější investice se vyplatí, protože už dnes se za ročníky 2000 nebo 2005 platí více než šestnáct tisíc dolarů za bednu a investované peníze za ročník 2008 se kupujícím vrátily už v první polovině roku 2009.

 

Nejdražší šampaňské – Heideseck Goût Américain 1907 – USD 275 000

Celá přehlídka vrcholí šampaňským, které má příběh. Třetího listopadu roku 1916 o půl šesté ráno torpédovala německá ponorka U22 švédský škuner Jönköping, který se nakonec potopil třicet kilometrů od finského pobřeží. Kromě zbraní a válečného materiálu, který se dal u lodě v roce 1916 očekávat, se ale v nákladovém prostoru nacházela i zásilka šampaňského pro dvůr Mikuláše II. Švédská loď se nacházela celých osmdesát let v hloubce 64 metrů (takže na zátky působil tlak rovnající se vnitřnímu tlaku v lahvích) ve vodě o konstantní teplotě 4 stupňů Celsia – a díky tomu zůstala většina vína čerstvá a netknutá až do chvíle, kdy potápěči v roce 1997 vrak objevili a náklad vytáhli.

Tomuto pokladu nahrávalo i to, že 1907 byl velmi kyselý rok, takže se tehdejší úroda hodilo zvlášť pro „goût américain“, což byla úprava, kdy se přidávalo až 100 – 165 gramů cukru na litr vína, takže bylo až dvakrát sladší než běžné vintážní Château d’Yquem. Množství cukru sice během stárnutí vína klesá, ale při čtyřstupňové teplotě byl proces tak zpomalený, že cukru v tomto šampaňském zůstalo stále ještě na 44 gramů. Popis chuti vína připomíná poezii a největší znalci uznávají, že tento zážitek rozhodně stojí za to. Můžete si jej užít v moskevském hotelu Ritz-Carlton.

 

 

Autor: Redakce REAL-CITY

 

1 200 000 EUR

Vila v Řecku

více

280 m2 / /

1 750 000 EUR

Vila ve Španělsku

více

559 m2 / 931 m2 / /

1 500 000 EUR

Vila v Chorvatsku

více

400 m2 / 800 m2