
22.říjen 2012 11:29
Řekněme, že konečně máte dokumenty potvrzující koupi příbytku snů pevně zamčené ve svém sejfu, vaše limuzína má konečně hezkou střechu nad hlavou a parta zahradníků právě dokončuje instalaci mramorové fontány v zahradě. Všechno kolem domu je krásně zařízeno, ale uvnitř…? Nechybí tam ještě něco? Chtělo by to něco, čím by se prostor vyzdobil, nějaký kus umění, který přetrvá věky. Co si třeba pořídit…
Alberto Giacometti – Kráčející muž I. (104 300 000 USD)
Tuto metr osmdesát vysokou bronzovou sochu z roku 1960 prodala začátkem roku 2010 aukční síň Sotheby’s neznámému kupci za rekordní sumu 104,3 milionu amerických dolarů. Jde o vůbec nejvyšší sumu, za jakou se kdy umělecké dílo prodalo. Vysoká cena překvapila i odborníky a ukázala jasný trend – bohatí lidé si ukládají čím dál častěji čím dál vyšší sumy do uměleckých předmětů. Je to trend stejně nezadržitelný jako stoupající cena mechanických hodinek.
Boj deseti přihazujících o tuto sochu vyvolaly dva faktory: za prvé jde o poměrně velký kus a za druhé švýcarského sochaře Giacomettiho milují boháči v Rusku a na Středním východě; jeho díla například skupuje Roman Abramovič (který se ale nechal slyšet, že tuto sochu nekoupil).
Pablo Picasso – Chlapec s dýmkou (104 168 000 USD)
Jen těsně za Giacomettim zaostává olejomalba z roku 1905, kdy Picasso procházel svým proslulým růžovým obdobím. Tento poměrně rozměrný obraz (100 x 81,3 cm) se prodal v roce 2004 v newyorské aukci Sotheby’s. Kupec nebyl jmenován, ale podle spolehlivých zdrojů se jím stal Guido Barilla, spolumajitel italské těstovinářské firmy Barilla.
Picasso obraz začal malovat krátce poté, co se usadil v pařížském Montmartru. Bylo mu tehdy 24 let a na plátně je vyobrazený pařížský chlapec s dýmkou v levé ruce a věncem květů na hlavě. V prvotních nákresech je postava zachycena vestoje, vsedě nebo opřená o stěnu; Picasso se nakonec rozhodl pro verzi se sedícím modelem. Po rozpracování Picasso obraz na měsíc odložil a věnoval se jiné práci. Když se k němu znovu vrátil, přibyl chlapci věnec květů na hlavě.
Dodnes nikdo vlastně neví, kdo chlapec na obrázku vlastně je – Picasso využíval jako modely mnoho místních lidí, kteří se většinou živili jako pouliční umělci, akrobati nebo klauni. Picasso sám o něm prý mluvil jako o „malém Louisovi.“
Pablo Picasso – Dora Maarová s kočkou (95 216 000 USD)
Jak se zdá, Picasso se těší u investorů do vysokého umění velké oblibě, protože obsadil i třetí místo nejdráže prodaných uměleckých předmětů. Tato olejomalba na plátně z roku 1941 zobrazuje umělcovu milenku Doru Maarovou s domácím mazlíčkem na rameni. V rámci newyorské aukce v roce 2006, která obsahovala výhradně to nejlepší z impresionistů a moderního umění, byla prodána anonymnímu ruskému kupci. Dodnes není jisté, kdo si tehdy obraz koupil, ale mluví se o gruzínském důlním magnátovi Borisi Ivanišvilim, který týden před aukcí prodal svou moskevskou banku.
Vztah s Dorou Maarovou vydržel Picassovi relativně (na Picassa) dlouho, celých deset let – a během této doby se objevila na mnoha jeho plátnech. Španěl se do devětadvacetileté ženy zamiloval ve svých pětapadesáti letech a brzy spolu začali žít. Podle všeho jí Picasso po intelektuální i umělecké stránce velmi důvěřoval – údajně spolu vedli dlouhé debaty o jeho obrazech a Dora Maarová mu pomáhala s provedením proslulé Guernicy. Dodnes se má za to, že měla na stárnoucího malíře obrovský vliv a právě pod jejím vlivem kreslil své nejkrásnější, nejodvážnější a nejproslulejší portréty. Její portrét s kočkou je uznáván jako ukázka Picassovy nezvykle bohaté práce se vzory a barvami.
Autor: Redakce REAL-CITY