
10.květen 2012 11:09
Obrazy norského malíře a grafika Edvarda Muncha, ačkoli nacisté jeho dílo označili za degenerované, patří dnes k velmi ceněným. Dílo tohoto vlivného představitele moderny inklinuje k symbolismu a stalo se východiskem pro expresionismus. Dnes jsou Munchovy obrazy vystavovány v mnoha důležitých světových muzeích a galeriích. Po konci kulturní revoluce v Čínské lidové republice se stal Munch prvním západním mistrem, který měl vystavený obraz dokonce i v Národní galerii v Pekingu. Jedna z verzí Výkřiku byla ukradena z norského Národní galerie v roce 1994. V roce 2004 byla ukradena jiná verze Výkřiku spolu s Madonou z Munchova muzea. Všechny obrazy byly nakonec nalezeny a dnes jsou znovu vystaveny.
Není proto divu, že dražba slavného obrazu Edvarda Muncha Výkřik vyvolala již předem velký mediální zájem. Sázkové kanceláře vypisovaly sázky, za kolik se obraz vydraží, a konečná cena obrazu v dražbě všechny doslova ohromila. Aukční síň Sotheby´s totiž očekávala, že by obraz mohl být vydražen za cenu těsně přes 80 miliónů dolarů (1,5 miliardy korun). A i když například sázková kancelář Ladbrokes byla přesvědčena, že se obraz prodá za více než 106,5 milionů dolarů, což jsou přibližně dvě miliardy korun a tato částka představuje rekordní cenu za obraz prodaný v aukci, jímž byl Piccasův obraz Nahá v sochařském ateliéru, konečná cena Výkřiku v aukci všechna tato očekávání překonala. Pastel, na němž převažuje modrá barva, a je jednou ze čtyř verzí Výkřiku a jedinou, která je v soukromých rukou byl totiž nakonec vydražen za neuvěřitelných 119,9 miliónu dolarů, což představuje asi 2,3 miliardy korun.
Když norský expresionista Edvard Munch maloval Výkřik, pokusil se prý zachytit ztrápenou duši moderního člověka, to dosvědčují i slova, která napsal sám autor na rám prodaného obrazu: „Šel jsem po cestě se dvěma přáteli – začalo zapadat slunce – obloha náhle krvavě zrudla – zastavil jsem se, opřel jsem se o plot k smrti unaven – obloha nad modročerným fjordem plála šarlatem krve – moji přátelé šli dál a já tam zůstal stát chvějící se úzkostí – a cítil jsem, jak přírodu prostupuje silný, nekonečný výkřik.“
V Norsku je ovšem na prodej také kantýna čokoládovny Freia, která je vyzdobena dokonce dvanácti Munchovými díly. Před deseti lety byl vlys tvořený dvanácti velkými Munchovými obrazy v kantýně čokoládovny oceněn na 300 milionů norských korun, tedy 989 milionů korun. Podle expertů však jeho hodnota od té doby dále výrazně vzrostla. Od zakladatele továrny dostal Munch tuto zakázku v roce 1920, kdy mu bylo téměř 60 let. Tyto malby zobrazují scény z každodenního života v letoviscích na východním pobřeží Norska. Jsou to světlé, radostné malby, které se liší od řady dalších Munchových obrazů a na nichž je patrné, že je Munch vytvořil již ve vyšším věku, kdy byl už smířený sám se sebou. Obrazy původně visely v ženské kantýně, později byly pod Munchovým dohledem zasazeny do stěn nové jídelny zvané Freiasalen, kterou využívají zaměstnanci dodnes.
Dosud mohou návštěvníci obrazy spatřit jen při předem domluvených prohlídkách s průvodcem, nebo při příležitostných koncertech. Jedním z pozitivních výsledků prodeje budovy by podle Hvilena, mluvčího norské pobočky Kraft Foods, bylo především to, že by veřejnost získala k malbám lepší přístup.
Autor: Helena Koutková